اتوماسیون; رمز عبور از بحران

. ارسال شده در مقالات

جستجو به منظور یافتن راهی بهتر برای تولید قطعات، همواره عامل محرک و اساسی در خودکارسازی یا همان اتوماسیون بوده است. تعویض نیروی کار انسانی با ماشین را می توان ابتدایی ترین مرحله خودکارسازی تولید دانست که حدودا در سال 1775 میلادی به وقوع پیوست و انقلاب صنعتی نقش موثری در رابطه با آن داشت. دستگاه تراش نقاله ها نمونه هایی از مکانیزاسیون ایجاد شده بودند. روند اتوماسیون در سال 1952 با ساخت اولین ماشین NC در دانشگاه MIT وارد مرحله جدیدی شد که مشخصه بارز آن عبارت بود از جایگزینی کنترل انسانی با کنترل خودکار ماشین. این سیستم ها نوعی از اتوماسیون قابل برنامه ریزی بود که عملیات آن به وسیله اعداد و نشانه ها کنترل می شد...

 

در دهه 70، با ظهور رایانه های ارزانتر و کاراتر و پیشرفت های الکترونیکی و مخابراتی، اتوماسیون های نقطه ای نیز به تدریج گسترش یافته و با پیوستن به یکدیگر تبدیل به اتوماسیون های گسترده تری به نام جزایر اتوماسیون شدند. جزایر اتوماسیون نشانگر مجموعه ای از زیر سیستم های یکپارچه خودکار شده در کارخانه ها هستند. سیستم های تولید انعطاف پذیر، سیستم مدیریت تولید سیستم های یکپارچه جابجایی و انبار سازی مواد و سیستم های CAM و CAD نمونه هایی از جزایر اتوماسیون ایجاد شده هستند. انگیزه غایی همانا خواست انسان برای افزایش هر چه بیشتر اتوماسیون در سیستم تولیدی به منظور دستیابی به بهره وری بالاتر است. تولید یکپارچه رایانه ای اگرچه پایان تلاش های محققان در خودکارسازی امور تولیدی و صنعتی نیست اما از آنجا که نمایانگر خودکارسازی و یکپارچه سازی کلیه فعالیت های مرتبط با تولید به وسیله به کارگیری رایانه ها، ربات ها و شبکه های ارتباطی در رون یک کارخانه است دارای اهمیت بسیار زیادی است.
robot
دلایل استفاده از ربات در صنعت
ربات ماشینی هوشمند، قابل برنامه نویسی و انعطاف پذیر است که برای بدست آوردن اطلاعات از محیط خود دارای حسگرهایی است. ربات ها اولین بار در سال 1954 در صنعت به کار گرفته شدند که یک بازوی رباتیک یا Manipulator نام داشت و تنها 3 درجه آزادی داشت. ربات های صنعتی امروزی نیز همان بازوی رباتیک هستند ولی با 6 درجه آزادی و خیلی پیشرفته تر از گذشته. ربات ها در صنعت به شیوه ها، روش ها و مدل های مختلفی به کار گرفته می شوند.

جوامع بشری به این نتیجه رسیدند که آنان باید به توانایی های ذهنی خود و استفاده از هوش خود بیش از پیش تکیه کنند و کارهای به اصطلاح یدی را به ماشین و ربات بسپارند.

robot1
 
از مزایای استفاده از خطوط تولید رباتیک می توان به کاهش هزینه تولید، افزایش سرعت و کیفیت تولید، کاهش ضایعات و پسماندها، تعدیل نیروی انسانی و هزینه های تحمیلی آن، افزایش ضریب ایمنی، تولید بر اساس استانداردهای جهانی و در نتیجه افزایش بهره وری و برهم کنش بهتر با واحدهای بازرگانی اشاره نمود. از آنجا که ربات های صنعتی ماشین های قابل برنامه ریزی می باشند در صورت تغییر در خطوط تولید، با تغییر برنامه این ربات ها برای خطوط جدید قابل استفاده خواهند بود. لذا سرمایه گذاری در این زمینه نیز هوشمندانه و منطقی است.
در سال 2005 فدراسیون بین المللی رباتیک IRF, International Federation of Robotic اعلام کرد که در ایران و در سال 2003 تعداد 336 و در سال 2004 تعداد 106 ربات صنعتی نصب شده است. هم اکنون نیز شرکت هایی در کشور در زمینه راه اندازی سلول های رباتیک و خطوط تولید خودکار فعالیت می کنند. این حقیقت که با حذف انحصارات و موانع تجارت آزاد، اقتصاد ایران در معرض هجوم فزاینده ی شرکت های خارجی جویای بازارهای جدید قرار می گیرد، صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی را به همگام شدن با صنعت و دانش تولید جهان ترغیب می کند. این شرکت ها توانسته اند چه از نظر قیمت (مانند محصولات برخی تولیدکنندگان چین) و چه از نظر کیفیت (مانند محصولات آلمانی) مشتریان خود را درون مرزهای ایران پیدا کنند. رقابت در این وضعیت اگر هوشمندانه نباشد منجر به شکست خواهد شد. روی آوری به خطوط تولید خودکار و رباتیک در صنعت یکی از راه هایی است که ایران به آن سمت باید حرکت کند.
 
به هر حال بد نیست بدانیم سه قدرت صنعتی اول جهان یعنی آمریکا، ژاپن و آلمان به ترتیب 39 درصد، 23 درصد و 10 درصد از کل سیستم های اتوماسیون و رباتیک صنعتی جهان را تولید می کنند و نیز همین سه کشور مصرف کننده همان وسایل و ابزار به ترتیب با 26 درصد، 36 درصد و 16 درصد هستند که به خوبی نشان می دهد برای پیشرفت در صنعت، باید به سوی استفاده از خطوط تولید خودکار برویم. بررسی ها نشان می دهد صعود در میزان خرید و استفاده از ربات صنعتی به دو گونه  است: اول در کشورهای صنعتی، که تمایل به استفاده از ربات در صنایعی بجز صنایع موتوری، خودروسازی و الکترونیک را دارند و دوم در کشورهای توسعه یافته ای چون چین، هند، برزیل، آرژانتین و روسیه که آنچنان در مقایسه با رقبای صنعتی خود در استفاده از ربات در صنایعی چون اتومبیل سازی و الکترونیک پیشرو نبوده اند و حال به این روش تمایل پیدا کرده اند. مثلا در برزیل استفاده از ربات های صنعتی تقریبا دو برابر شده و هند با وارد کردن 5000 ربات جدید، 11 درصد افزایش داشته است.
                                          otomation


62درصد از شرکت های بسته بندی نیز امروزه از ربات هایی با 3 محور یا بیشتر استفاده می کنند و انتظار می رود در طول 5 سال آینده 21 درصد دیگر هم بر روی خطوط بسته بندی خود از ربات استفاده نمایند. کاربرد عمده ای که شرکت های بسته بندی را به استفاده از ربات ها ترغیب می کند پالتسازی، بسته بندی جعبه، بارگذاری کارتن و برداشتن و گذاشتن pick&place)) است. کاربرد های بسیار دیگری توسط شرکت های تولید بسته بندی عنوان شده است که شامل مونتاژکردن، پوشش دهی با استرچ، برش، کیسه کردن و غیره است. دلایل اصلی که شرکت های تولید بسته بندی، ربات ها را به خطوط بسته بندی خود می افزایند نیز عبارتند از کاهش هزینه، رسیدن به بازدهی بالاتر، کاهش نیروی کار، افزایش انعطاف پذیری تولید. همچنین از جمله بخش های صنعت خودرو که کاربرد ربات در آنها چشمگیرتر است، می توان موارد زیر را نام برد:

Press Shop: که در آن ورق های فلزی به قطعات مختلف بدنه خودرو تبدیل می شوند.
Body-in-white Shop: که در آن قطعات مختلف بدنه خودرو به یکدیگر جوش داده می شوند.
Paint Shop: که در آن بدنه کامل، آب بندی و سپس رنگ می شود.
Power-train Shop: که در ان موتور و سامانه انتقال توان خودرو به بدنه رنگ شده افزوده می شود.
Trim & Final Assembly Shop: که در آن تزئینات داخلی اتاق در جای خود نصب می شود.
سلول های کوچک تر رباتیک نیز در بخش های مختلف مانند صنایع ریخته گری، آبکاری، نساجی، شیشه، ساخت بردهای الکترونیکی و ... برای کاربردهایی چون پالتایزینگ، حمل و جابجایی سریع محصولات، جوش، برش، رنگ زنی، مونتاژ و غیره نصب و راه اندازی شده اند.

انواع ربات های صنعتی
تاکنون ربات های صنعتی بسیاری در برندهای مختلف و برای انواع کاربری ها ساخته شده اند از برندهای معروف ربات های صنعتی می توان به نام های KUKA, FANUC,ABB, MOTOMAN, HYUNDAI, PANASONIC, KAWASAKI, ADEPT اشاره نمود. در اینجا منحصرا به معرفی ربات های صنت FANUC به عنوان بهترین برند ربات های صنعتی جهان می پردازیم. ربات های تولید شده توسط این شرکت شامل ربات هایی با کاربری خاص مانند ربات هایPalletizer, Arc mate, LR mate, Paint mate انواع ربات های دلتا و ربات های با قابلیت حمل محصولات بسیار سنگین تا 1350 کیلوگرم و نیز ربات های شش محور با کاربری های عمومی می باشد.

شرکت فانوک (FANUC) تولید کننده محصولات الکترومکانیکی و بزرگ ترین تولید کننده ربات های صنعتی در جهان، ابتدا ملیت ژاپنی داشته و کار خود را با تولید ماشین های CNC و پس از آن تولید انواع سروو موتورها آغاز نموده است.

این شرکت بخشی از گروه Furukawa بوده و کار خود را با طراحی سیستم های کنترل عددی NC در شرکت فوجیتسو آغاز نموده است. در سال 1972 بخش سیستم های کنترل عددی مستقل شده و فانوک با توجه به تجربه ای که در تولید ماشین افزارها و سیستم های کنترل حرکتی به دست اورده وارد عرصه ربات های صنعتی شد. این شرکت اکنون دارای ملیتی ژاپنی- آمریکایی است. بزرگترین مشتریان این شرکت تولیدکنندگان خودروی کشور ایالات متحده با بیش از 240000 ربات نصب شده و شرکت های تولیدی ژاپنی هستند. برای مثال در شرکت پاناسونیک در یک ماه با استفاده از ربات های صنعتی و تنها 25 نفر بیش از دو میلیون تلوزیون پلاسما که بیشترین قطر آنها 103 اینچ بوده تولید شده که این امر بدون استفاده از ربات های صنعتی غیر ممکن بوده است. در طی دوره های مختلف این شرکت با شرکت های مختلف امریکایی مانند جنرال موتورز و جنرال الکتریک مشترک شده و در نهایت در سال 1992 تبدیل به یک شرکت سرمایه گذاری مشترک با همکاری 5 قاره و بیش از 22 کشور جهان شده است. از مزایای ربات های فانوک می توان به سیستم حرکتی آنها اشاره نمود که از دیگر برندهای ربات صنعتی بسیار کامل تر و پیشرفته تر بوده و امکانات بیشتری دارند. طیف گسترده مدل رباتهای فانوک این برند را برای انواع کاربردها و انواع نیازها در جهان ممتاز نموده است. همچنین تولید انواع  نرم افزارهای مرتبط، سیستم های کنترل و بینایی ماشین کمک بسیاری به هوشمندسازی و توسعه سیستمهای رباتیک در خطوط تولید کارخانجات نموده است. مقر اصلی این شرکت اکنون در روچستر هیلز در ایالت میشیگان امریکا می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت رسمی شرکت سازنده ربات های فانوک به آدرس www.fanucrobotics.com مراجعه نمایید.

 منبع : ماهنامه ساخت و تولید

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

  ماشین کاری

  machining3

  شعارهای ایمنی

  • ارمغان ایمنی، شادابی و تندرستی است.
  • وسایل و تجهیزات حفاظت فردی، نوعی دفاع شخصی ساده و کارا هستند.
  • به هنگام بروز حوادث، مضطرب و وحشت زده نباشید و خود مشکلی روی مشکلات نشوید
  • محل کار خود را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید.
  • آن روزی پایانش خوش است که حادثه ای رخ ندهد.
  • تولید بدون حادثه، هدف همه ما در شرکت است.
  • تجربه ناشی از حوادث را تجربه کردن خطاست.
  • شتابزدگی و بی نظمی حادثه آفرین است.
  • اگر به سعادت خود و فرزندانتان علاقه دارید، رعایت ایمنی و بهداشت را در سرلوحه کارتان قرار دهید
  • خطر پاره شدن، باز شدن و سقوط بار را همواره در نظر بگیرید.
  • فرشته نجات حوادث ناگوار، رعایت ایمنی است.
  • استفاده از گوشی های ایمنی در محیط های پر سروصدا (بالاتر از 85 دسی بل) الزامی است
  • سلامتی بالاترین نعمت است، آن را به آسانی از دست ندهید.
  • رانندگان لیفتراک : آهسته برانید و بار خود را حدالامکان پایین حمل کنید.